2019. március 21., csütörtök

Rosszabb a halálnál


(Music challenge :) Ghost - Cirice)

„Milyen érzés volt meghalni?”

Újra és újra ez a kérdés jár a fejemben. Mindenki ezt akarja tudni. Milyen érzés meghalni és milyen odaát. Ha meglátnak, csak egy kérdés jut az eszükbe, amit azonnal feltesznek nekem, hogy aztán kielégítsem kíváncsiságukat. Miért? Mert én tudom a választ.

A nevem Alfonz Yang és huszonegy éves vagyok. Mármint huszonegy éves voltam, mikor meghaltam ötven évvel ezelőtt. Akkor hány éves is vagyok pontosan? Hetvenegynek kellene mondanom magam.
Az emberek szeretik az adatokat és a pontos információkat. Teljesen mindegy, hogy ha azt újságolom el valakinek, hogy láttam egy szép házat, mely kétemeletes, erkéllyel rendelkezik, a tengerpartra néz, sövénykerítés futja körbe és még medencéje is van; a válasz: „Az jó.” És megy tovább az illető. De ha már azt mondom, hogy láttam egy körülbelül 10 millió dollár értékű házat, ami már szinte nem is nevezhető háznak, akkor az illető elismerően bólogat: „Ez igen. Gyönyörű!”
Így ha úgy kezdem a bemutatkozásomat egy ismeretlennek, aki érdeklődik irántam, hogy huszonéves voltam, mikor elindultam életem utolsó útjára, de addig csodás gyerekkorom volt, imádtam a zöld biciklimet, számtalan baráttal rendelkeztem, akikkel – „Jó, jó, de pontosan hány éves voltál mikor meghaltál?” Ne is folytassam, hogy mi a kedvenc színem, hogy miért szeretem a naplementét, mit írtam az utolsó levelemben a szüleimnek, melyik fűszerre vagyok allergiás, nem. Itt egy nagy STOP van. Igaz, én vétettem hibát, hogy meg mertem említeni egy pontatlan adatot, hiszen a huszonéves elég sok mindent takar – korai húszas vagy késői húszas, nem mindegy. Rögtön ráharap a számra és csak a pontos ténymeghatározást fogadja el, köntörfalazást nem. Így alkalmazkodva az emberekhez, csak a tényekre koncentrálok és a számokat emelem ki. A számoknak ereje van, súlya, talán nagyobb hatása is van, mint a szavaknak, így elmesélem ki is vagyok és ki lettem.

1948-ban születtem Japánban egy szerető család negyedik gyermekeként. Három  nővérem és egy öcsém van. Volt. Nagyjából harmadvérnek mondanám magam, de ez így nem lenne pontos. Apai nagymamám kínai, nagyapám olasz származású volt, apám pedig egy japán nőt vett el feleségül. A teljes nevem pedig Alfonz Felize-Yang, de csak a Yangot használom. Ez azért is fontos, mert pont annyira látszott, hogy nem vagyok teljes vérű, hogy piszkálni és belém kötni tudjanak. Ezért szinte mindennap kék és zöld foltok borítottak, így egy idő után rájöttem, hogy muszáj megvédenem magam.
A második világháború nyomai még frissek voltak, a porból kellett felállnia az országoknak és egy olyan vegyes származású családnak, mint amilyenek mi voltunk, a nyomorúság és a nélkülözés jutott. Muszáj volt csalni, lopni, hazudni egy kiló kenyérért és mindennapos volt a verés az iskolában. Ütöttek, mert nem tudtam a leckét. Ütöttek, mert nem tudtam olvasni. Ütöttek, mert én voltam a különc és ütöttek, mert okosabb voltam náluk. Otthon pedig azért kaptam pofonokat, mert nem tudtam ki állni magamért.
A nővérem házassága segített a helyzetünkön, már nem kellett megalázkodni másoknak. Az ország kezdett talpra állni, mindenhol érezhető volt a javulás. Erre az időszakra szívesen emlékszek vissza. Naptól és piszoktól volt sötét az arcunk, a hajunk kócos, ingünk gyűrödt, a fűben heverésztünk, lányok után fütyültünk, titokban dohányoztunk és mindenen nevettünk. Pimasz voltam, nagyképű és büszkeséggel teli. Talán ez vezetett el oda, hogy szerencsejátékozni kezdtem és végül nyertem egy jegyet az Amerikába induló hajóútra – egy jegyet a halálba.
A terv az volt, hogy elmegyek Amerikába, ismeretségem révén munkát vállalok és egy hónap elteltével a szüleimnek is küldök jegyet. De a Sors máshogy rendelkezett az életem felett.
1969-ben a hajó motorja felrobbant és elsüllyedt. Több száz ember utazott a fedélzeten, több mint fele meghalt. Igen, én is akkor estem a tengerbe. Viszont valami csoda folytán a testem nem kezdett el bomlani, körbe ölelt a fagy és ötven teljes évig hibernált állapotban lebegtem.
A kutatók azt mondták, hogy szerencsém volt és hogy egy teljesen új életet kezdhetek itt, 2019-ben, de valljuk be, ez nekik szerencse. Szerencse, mert sikerült egy halottat kiemelniük a tengerből, akit sikeresen felolvasztottak és újraélesztettek, ráadásul semmilyen komplikáció nem lépett fel. Én lettem a világ csodája, akin a kutatók és orvosok nyugodt szívvel kísérletezhetnek, akit vizsgáltathatnak. Kaptam egy személyi testőrt és egy aranyos bilincset a lábamra, ami nyomkövető akar lenni, de ha ellenszegülök, mert nem akarok a laboratóriumba menni, akkor az a szerkezet megráz, lesokkol és lezsibbaszt. Ezek az emberek nem tartják tiszteletben, hogy én is ember lennék, vannak jogaim; állatként tekintenek rám, aki majd előrébb viszi a tudományt. Senkit nem érdekel, hogy milyen érzés volt szembesülni a ténnyel: újból élek, új a világ, minden teljesen más.
El akarok szökni innen, beleugrani a vízbe és tényleg meghalni. Ez nem szerencse, ez egy rémálom. Be vagyok zárva, mint egy börtönben, minden lépésemet nyomon követik, a legnagyobb titokban tartják azokat a dokumentumokat, amik rólam szólnak, de most… most a nyilvánosságnak is bemutattak. Úgy villogtak velem, mintha egy kirakati bábu lennék, egy eladásra szánt tárgy, egy érinthetetlen műemlék és mindenkit csak az érdekel, milyen volt, mikor megérintett a halál szele.
Alkut kötöttünk. Megismerhetem a mai világot, kint járhatok a szabadban, nézhetem a naplementét és a rokonaimat is felkutathatom, ha részt veszek minden olyan riportban, amit az Intézet engedélyez.

„Nagyon fáztam. Vacogtam. A fogaim össze-összekoccantak, a nyelvemet alig éreztem. A leheletem sűrű felhőként szállt fel, hajam fagyos csomókban tapadt a fejbőrömhöz. Kezeim elgémberedtek, alig éreztem őket, de tudtam, kapaszkodnom kell. Szemem előtt már minden homályos volt, a hajó kivilágított képe összemosódott egy nagy fényes ponttá. Fülemben éreztem szívem heves dobogását, ami elnyomta a körülöttem hangzó halálsikolyokat. Mindig úgy hittem, hogy az ember érezni fogja, mikor jön el a halál ideje, tudni fogja, mikor kell elmennie és mikor itt az idő, visszagondol eddigi életére; számot vet, mit csinált helyesen és mi az, amit megbánt. De akkor, ott, egy farúdba kapaszkodva, mellkasomig a jéghideg vízben csak arra tudtam gondolni, hogy a szüleimet senki nem tudja értesíteni a halálomról, hogy szegényeknek tett ígéretemet nem tudom betartani, nem fog érkezni levél Amerikából. Élni akartam, nem akartam elfogadni a nyilvánvalót, de rettenetesen fáztam. Erőm sem volt úszni. Aztán hirtelen melegem lett. Elöntött a forróság, égtem belülről és ez elkábított. Nem tudtam uralkodni a testem felett, szemem lecsukódott és többé nem éreztem az életet jelentő fadarabot a kezeim közt.”

6 megjegyzés:

  1. Szia!
    Ez a oneshot... még most sem tudom mit írhatnék róla. Fura volt, de olyan jó értelemben.
    Nem tudom, hogy megihletett-e valami, vagy csak úgy jött az egész, viszont nekem a karakter gondolkodása az emberekkel kapcsolatban nagyon hasonlított a kis hercegéhez, amit a mai napig imádok és képes vagyok magam rajta elsírni.
    Ez a téma érdekes volt, jó volt egy ilyen megközelítésből is olvasni, és amikor a végére értem mindenféle kérdés eszembe jutott. Ahhoz képest, hogy azért elég rövid novella lett, mégis tartalmas és sokatmondó, minden benne van.
    Azt hiszem, erre a helyzetre mondják, hogy inkább hagyták volna meghalni.
    Köszönöm, hogy olvashattam!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia!
      Az az igazság, hogy ez a történet már régóta érlelődik bennem és sokkal hosszabban is megtudtam volna írni, mert nem csak ennyi van a fejemben, amit olvastál, de csak ennyit írtam le. Hogy miért? Mert úgy éreztem, hogy ennyi szükséges most.
      Igen, a Kis herceg is ott van, mikor az emberekről írtam, örülök, hogy észre vetted! :)
      Az az igazság, hogy ami valóban megihletett, az a Jack visszatér fanvideo volt a Titanicból :D Persze én teljesen máshogy vezettem a sztorit a fejemben, csak annyi a lényeg, hogy onnan is kiemelik a vízből a befagyott testet és felélesztik.
      Én köszönöm, hogy olvastad! :)

      Törlés
  2. Szia!
    Hát... most aztán tényleg nem tudom mit írjak. Amikor rákattintottam a történetre valahogy nem ezt vártam, ne érts félre, nem rossz értelemben, csak a cím sok mindent takarhatott és ezt valahogy belső vonalra fektettem, mintsem tényleges, fizikai értelemre.
    Az első bekezdést megmondom őszintén nem értettem, mármint értettem, de kicsit feleslegesnek tűnt, utána viszont teljesen gördülékenyen tudtam olvasni.
    Tetszett a korszak választás, jó volt utazni az időben, nagyon nagyon szeretem a történelmi könyveket, novellákat, szóval nagyon, nagyon szépen köszönöm, és azt is, hogy hű maradtál a korszakhoz, a részleteihez.
    A karakterfejlődés megvolt, bár lehetett volna még részletezni. Igaz akkor valószínűleg háromszor ilyen hosszú lett volna a történet, szóval nem bánom, így is értettem a történet lényegét.
    Nekem kicsit futurisztikusnak tűnt, főleg, hogy csak vele történt meg ez az egyedi eset, a hajón utazó többi ember meghalt (gondolom én). Olyan meseszerű volt, hogy a sors csak és kizárólag kivételezett.
    Viszont a vége, az, hogy ő csupán egy két lábon járó tudományos szenzáció, na ezt remekül leírtad, megfogalmaztad és igazából csak itt, tényleg a legvégén lehetett rájönni, hogy mit is takar a cím.
    Köszönöm az élményt, hiszen soha, soha az éle. Életben nem olvastam hasonlót. Várom a következő történeted!
    - MinBekka♠

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia!
      Bajban vagyok a címekkel, szint soha nem tudom, hogy milyen címet adjak nekik és most is nagyon törtem a fejem.
      Úgy érzem, hogy az első bekezdéssel vezettem fel a sztorit, nem akartam csak úgy hirtelen belevágni a közepébe. Próbáltam ezzel felkelteni az olvasó figyelmét, ezek szerint nem úgy sült el :D
      Örülök, hogy tetszett, imádom a történelmi sztorikat <3
      Féltem, hogy rögtön a Titanicra fogtok gondolni a hajótörés miatt, de ahogy látom, senki nem gondol rá :D Ennek örülök!
      Köszönöm, hogy olvastad!

      Törlés
  3. Szia!
    Kis herceg, Titanic, Avatar, mind eszembe jutott olvasás közben. Kimerem jelenteni, hogy eddig ez a kedvencem, amit olvastam a challenge során. Annyira érdekes volt és más. Hihetetlenül jól megfogalmaztad azt is, hogy az emberek mennyire érdektelenek, és mennyire lekorlátozzák a dolgokat arra, hogy mi mennyibe kerül, vagy arra, amit tudni akarnak. Nem tudnak a dobozon kívülre tekinteni, pedig igazán akkor tudnának tanulni és értékeket szerezni maguknak. Ebben az esetben is egy kísérleti alanyt láttak egyedül, mintha csak egy lenne a több ezer kísérleti egérből, nem egy ember, akinek az egész élete a semmibe veszett.
    Sikerült elérned, hogy szörnyen érezzem magam, és sajnáljam az alanyt, így is, hogy igazából nem is létezik! Nagyon jól átjött a karakter belső vívódása, és fájdalma.
    Imádom a kis herceget és minden egyes embert sajnálok, aki nem volt képes rászánni azt a kis időt, ami az elolvasásához kell. Úgyhogy remélem nem csak én képzelem bele, és tényleg elolvastad :D
    Tudtam volna még tovább olvasni, úgyhogy ha legközelebb írsz valami ilyesmi történetet. Szeretem olvasni másoknak az ilyesfajta gondolatait, hogy mit gondolnak a világról, az emberekről stb.
    Köszönöm, hogy megírtad!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia!
      Köszönöm az elismerő szavakat, iagzán jól esnek!
      Nyugodj meg, olvastam A kis herceget és elképesztően gyönyörű és tanulságos mű, meg is ihletett, meg persze több is más tényező is :D
      Köszönöm, hogy olvastad!

      Törlés